Pomiar tętna jest istotnym elementem treningu na rowerze stacjonarnym. Umożliwia przeprowadzenie treningu na podstawie programów sterowanych tętnem, jak również pozwala utrzymać odpowiednią intensywność treningu bez przeforsowywania go (co jest istotne na przykład w przypadku treningów osób starszych, które nie powinny przeprowadzać forsowniejszych ćwiczeń niż przy poziomie 50% HRC max).

Użytkownik ma do wyboru skorzystanie z sensorów dotykowych, klipsa na ucho bądź pasa telemetrycznego.

Sensory dotykowe

Umieszczone w rączkach kierownicy czujniki pozwalające na odczyt tętna – niestety, niezbyt dokładny. Aby zmierzyć tętno za ich pomocą należy chwycić rękami czujniki i trzymać je tak długo, aż wynik odczytu nie pojawi się na ekranie (uwaga – nie należy ich ściskać zbyt mocno). W przypadku korzystania z programów sterowanych tętnem należy dłonie trzymać na sensorach przez cały czas trwania treningu.

Sensory dotykowe

Klips na ucho

Z racji małej wygody korzystania i niezbyt wielkiej dokładności pomiaru, urządzenie nie jest zalecane, choć oczywiście również można z nich korzystać.

Klips na ucho

Pas telemetryczny

Jest to najdokładniejsze urządzenie pomiaru pulsu dostępne na rynku.  Elektrody umieszczone w pasie wysyłają dane odczytu do komputera. Przed nałożeniem pasa należy go odrobinę zwilżyć, by zapewnić lepsze przewodzenie sygnału. Najlepiej używać opaski na gołe ciało, aczkolwiek działa również przez cienką warstwę materiału. Pas należy nałożyć powyżej mostka ale poniżej piersi. Czujnik umieścić należy na środku klatki piersiowej.

Pas Telemetryczny

Źródło: instrukcja roweru Vission Fitness

 Zobacz także:  Rowery inaczej  |  Maksymalna waga użytkownika roweru  |  Na co zwracać uwagę kupując rower treningowy?  |  Kettler Golf R  |  Kettler Giro P

 

Incoming search terms:

  • pomiar tętna
  • Jak mierzyc tetno na urzedzeniu treningowym

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało