Aerobowymi są ćwiczenia, podczas wykonywania których krew jest tak bogato zaopatrzona w tlen, że mięśnie do których ta krew dociera, są w stanie wykorzystać ten tlen do pozyskiwania energii ze spalania tłuszczów lub białek. Właśnie dlatego ten typ treningu jest zalecany osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Z kolei trening anaerobowy jest czymś odwrotnym– mięśnie pracują tak intensywnie, że krew nie nadąża z dostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu i występuje spalanie beztlenowe (przy czym nie można beztlenowo spalić tłuszczy – dlatego też spalaniu ulegają wtedy nagromadzone cukry).

W przeciwieństwie do ćwiczeń anaerobowych, ćwiczenia aerobowe nie powinny być wykonywane siłowo ani przy maksymalnym poziomie tętna (najodpowiedniejsze będzie 60 do 85% HR max). Oprócz redukcji tkanki tłuszczowej trening tego typu przynosi także korzyści w postaci poprawy wydolności organizmu oraz oczyszczenia organizmu z toksyn. Przykładami ćwiczeń tlenowych są treningi na orbitreku, rowerze, steperze, bieżni, spinning, aerobik, taniec oraz pływanie.

Trening aerobowy

Źródło

Z kolei trening anaerobowy, obejmujący ćwiczenia przy poziomie tętna 85-90% HR max pozwala zwiększyć siłę i objętość mięśni, odporność na ból oraz zwiększyć wydolność tlenową. Przykładami takich ćwiczeń są podnoszenie ciężarów, sprint, trening na wiosłach, pompki, brzuszki, przysiady (a także rower przy bardzo dużym obciążeniu).

Trening anaerobowy

Źródło

Zobacz również:  Podział rowerów ze względu na pozycję ćwiczeń  |  Rowery tradycyjne  |  Sposoby pomiaru tętna w rowerach

 

Incoming search terms:

  • wiczenia aerobowe
  • yhs-002

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało